2024. június 15. (szombat) 17:01

Nyári záróvizsgák a Szerszámgépészeti és Mechatronikai Intézetben

A 2023/24-es tanév II. félévében Intézetünkben több időpontban is zajlottak záróvizsgák:

·       2024. június 11-én 2 fő mechatronikai mérnöki alapszakos hallgató tett sikeres záróvizsgát.

·       2024. június 12-én 5 fő szerszámgépészeti és célgéptervező specializációs alapszakos hallgató védte meg szakdolgozatát.

·       2024. június 13-án 1 fő nappali munkarendben tanuló-, és 4 fő levelezős CAD/CAM szakirányos MSc-s hallgató, továbbá 1 fő angol nyelvű CAD/CAM MSc-s képzésben védte meg diplomamunkáját.

A záróvizsgákon a jelöltek eredményesen szerepeltek, akiknek ezúton is gratulálunk, és sok sikert kívánunk a jövőben!

Mechatr_BSc.JPG

Mechatronika BSc/Mechatronics BSc

CĂŠlgĂŠp_BSc.jpg

Szerszámgépészeti és célgéptervező specializáció/ Machine tool and design of a special purpose machine specialization

CAD_CAM_hu.jpg

MSc CAD/CAM szakirány/ MSc CAD/CAM specialization

CAD_CAM_eng.jpg

Angol nyelvű MSc CAD/CAM szakirány/ MSc CAD/CAM specialization in English

Final exams at the Institute of Machine Tools and Mechatronics in winter In the second semester of the 2023/24 academic year, final exams were held at our Institute, which were the following:

·       On June 11, 2024, two BSc mechatronics engineering students successfully passed the exam.

·       On June 12, 2024, five bachelor students in the machine tool and design of a special purpose machine specialization successfully passed the final exam.

·       On June 13, 2024, 1 full-time student, 4 correspondence MSc students in CAD/CAM, and 1 MSc student in English defended their thesis.

The candidates performed successfully in the final exams, to whom we would like to congratulate them and wish them further success in the future!