2023. november 16. (csütörtök) 10:58

Üzemlátogatás az MVK Zrt-nél

2023. november 15-én az Elektrotechnikai és Elektronikai Intézeti Tanszék szervezésében üzemlátogatáson vettek részt a nappali tagozatos Villamosmérnöki,- és Mechatronikai mérnöki alapszakos hallgatók.

A szakmai látogatás során a hallgatók megismerkedhettek a jelenleg is üzemben lévő CNG és elektromos buszok, valamint a nosztalgia és modern villamosok működésével és karbantartásával. Láthatták a Tátra típusú, felkészítés alatt álló, leendő Adventi villamost is.

Az üzemlátogatást rendszeresen megszervezi a Tanszék, hogy a hallgatók a gyakorlatban is láthassák, hogyan alkalmazhatók az órán megszerzett ismeretek az elektromos meghajtású járművek működésében és karbantartásában.

Plant visit at the MVK Zrt.

On November 15, 2023, the full-time electrical and mechatronic engineering undergraduate students took part in a plant visit organized by the Department of Electrical and Electronic Engineering.

During the professional visit, the students were able to learn about the operation and maintenance of the CNG and electric buses that are still in operation, as well as the nostalgic and modern trams. They could also steal a glimpse at the future Advent tram, under preparation.

The department regularly organizes plant visits so that students can see in practice how the knowledge acquired in classes can be applied in the operation and maintenance of electric vehicles.