Az intézet tanszékei
Intézeti tanszékvezető: Dr. Rónai László, okleveles mechatronikai mérnök, egyetemi docens, PhD.
A Robert Bosch Mechatronikai Tanszék a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki Kar Tanácsának 29/2004. (2004. október 5.) támogató állásfoglalása alapján az Egyetemi Tanács 61/2004. sz. (2004. október 21.) határozatával került megalapításra. A Mechatronikai Intézet, amelyhez a Szerszámgépek Tanszéke és a Robert Bosch Mechatronikai Tanszék tartozik a Kari Tanács 35/2004. sz. (2004. november 30.) állásfoglalása és az Egyetemi Tanács 22/2005. sz. (2005. május 11.) határozata alapján jött létre. Első tanszékvezető: Dr. Jakab Endre c. egyetemi tanár volt.
A gyakorlatorinetált képzést korszerű laboratóriumok is támogatják. Ezek a laboratóriumok döntően a régióbeli cégek támogatásával születtek és megalapításuk óta bővítjük, fejlesztjük azokat. A kialakított laboratóriumok az A/5 épület III. emeletén kaptak helyet.
Hidraulika, pneumatika laboratórium
A laborban 3 db. Bosch Rexroth gyakorlóegység található, amelyek egyaránt alkalmazhatók pneumatika-, elektropneumatika-, hidraulika- és arányos- és szervo hidraulika oktatására.
Moduláris mechatronikai laboratórium
A laborban a PLC (Programozható Logikai Vezérlő) programozást lehet elsajátítani, 24 mintafeladaton keresztül. Összesen 5 db moduláris felépítésű-, Bosch Rexroth gyártmányú PLC áll rendelkezésre. Gyakorlati oktatás keretén belül 6 db. PLC programozási nyelvvel ismerkedhetnek meg a hallgatóink.
Továbbá a laboratóriumban található egy moduláris "kocka-összeszerelő" mechatronikai rendszer, amely demonstrálja, hogy az iparban hogyan is történhet egy automatizált összeszerelés. A rendszer jó példája egy tipikus mechatronikai rendszernek, hiszen megtalálható benne a gépészet, elektrotechnika-elektronika és az informatika. Fontos szerepet kap a Mechatronikai rendszerek című tantárgy képzésében.
Szenzortechnika laboratórium
A szenzortechnika laborban összesen 5 db. Pepperl+Fuchs gyártmányú induktív-, kapacitív-, ultrahangos-, mágneses, optikai szenzorokat tartalmazó mérőkészlet található. A szenzorok az iparban alkalmazott érzékelők. A hallgatóink gyakorlati feladatokon keresztül sajátíthatják el ezen érzékelők alkalmazásának sajátosságait.
Hajtás- és robottechnikai laboratórium
A laborban a Leybold-Didactic gyártmányú hajtástechnikai eszközök használatával a hallgatók képesek elmélyíteni az elméletben megszerzett tudásukat a motorokról. Különféle motortípusokat bemutató gyakorlati mérések és bekötések állnak rendelkezésre. Továbbá lehetőség nyílik motorkarakterisztikák számítógépes rögzítésére is.