Nyomtatás

Miskolci Egyetem - Gépészmérnöki és Informatikai Kar

TANTÁRGYI TEMATIKA

Csőhálózatok tervezése és szerelése; BSc (Nappali)

Tantárgy neve:
Csőhálózatok tervezése és szerelése
Tantárgy Neptun kódja:
Nappali: GEVGT018-B
Tárgyfelelős intézet:
EVG - Energetikai és Vegyipari Gépészeti Intézet
Tantárgyelem: S
Tárgyfelelős: Bokros István - címzetes egyetemi docens
Közreműködő oktató(k):
Javasolt félév: 6 Előfeltétel:-
Óraszám/hét:
Előadás (nappali): 2
Gyakorlat (nappali): 2
Számonkérés módja: gyakorlati jegy
Kreditpont: 5Munkarend: Nappali
Tantárgy feladata és célja:

Ipari csőhálózatok tervezésével és kivitelezésével kapcsolatos ismeretek elsajátítása. Az energetikai rendszerek alapelemei a berendezések közti kapcsolatot biztosító csővezetékszakaszok a különböző szerelvényekkel együtt, ezek gépészeti problémáival foglalkozik a tárgy.


Tudás: Átfogóan ismeri a műszaki szakterület tárgykörének alapvető tényeit, irányait és határait. Átfogóan ismeri szakterülete fő elméleteinek ismeretszerzési és problémamegoldási módszereit.
Képesség: Alkalmazni tudja a gépészeti termék-, folyamat- és technológiai tervezés kapcsolódó számítási, modellezési elveit és módszereit. Alkalmazza az energetikai rendszerek és technológiák alapvető számítási, méretezési és modellezési elveit és módszereit. Képes értelmezni és jellemezni az energiaátalakító és -ellátó rendszerek szerkezeti egységeinek, elemeinek felépítését, működését, az alkalmazott rendszerelemek kialakítását és kapcsolatát.
Attitűd: Nyitott az informatikai eszközök használatára, törekszik az energetikai szakterülethez tartozó tervező és döntéstámogató szakértői rendszerek megismerésére és alkalmazására. Megszerzett műszaki ismeretei alkalmazásával törekszik a megfigyelhető jelenségek minél alaposabb megismerésére, törvényszerűségeinek leírására, megmagyarázására. Törekszik az egészségmegőrzéssel kapcsolatos információk értelmezésére, hasznosítására, a korszerű vezetői ismeretek és készségek alkalmazására az egészséget és hatékonyságot támogató munkahelyi környezet kialakítása érdekében.
Autonomia és felelősség: Szakmai feladatainak elvégzése során együttműködik más (elsődlegesen műszaki, valamint gazdasági és jogi) szakterület képzett szakembereivel is. Figyelemmel kíséri a szakterülettel kapcsolatos jogszabályi, technikai, technológiai és adminisztrációs változásokat. Munkahelyi vezetőjének útmutatása alapján irányítja a rábízott személyi állomány munkavégzését, felügyeli az energetikai rendszerek üzemeltetését. Nyitott a szervezeti és egyéni egészségfejlesztés munkahelyi módszerei iránt.
Tárgy tematikus leírása:

A csővezetékrendszerek elemei és legfontosabb jellemzői. Technológiai csőkapcsolási terv. Csővezetékrendszerek tervezése: áramlástani (stacioner csőhálózatok számítása, nyomásveszteség, a vezetékeket érő dinamikus hatások, nem-newtoni folyadékok áramlása), szilárdsági (egyenes cső és ívcső méretezése belső nyomásra, gátolt hőtágulásból származó hőfeszültségek, az alátámasztások hatása) és hőtechnikai (hőszigeteléssel kapcsolatos számítások) méretezés. A kivitelezésnél használt csővezetéki tervdokumentáció tartalma, jellegzetességei. A szerelés műszaki előkészítése. Előgyártás és helyszíni szerelés. Különleges csővezetékek. Ellenőrző vizsgálatok, a záródokumentáció tartalmi követelményei.

Félévközi számonkérés módja és az aláírás megszerzésének feltétele (Nappali):
2 db zárthelyi dolgozat. Az aláírás feltétele a két zárthelyi dolgozat legalább 50%-os teljesítése
Félévközi számonkérés módja és az aláírás megszerzésének feltétele (Levelező):
1 db zárthelyi dolgozat. Az aláírás feltétele a zárthelyi dolgozat legalább 50%-os teljesítése
Gyakorlati jegy / kollokvium teljesítésének módja, értékelése (Nappali):
A két zárthelyi dolgozat alapján gyakorlati jegy ötfokozatú skálán: 0-50%: elégtelen, 51%-65%: elégséges, 66%-80%:közepes, 81%-92%: jó, 92% fölött: jeles.
Gyakorlati jegy / kollokvium teljesítésének módja, értékelése (Levelező):
A zárthelyi dolgozat alapján gyakorlati jegy ötfokozatú skálán: 0-50%: elégtelen, 51%-65%: elégséges, 66%-80%:közepes, 81%-92%: jó, 92% fölött: jeles.
Kötelező irodalom:

1. Fábry György: Vegyipari gépészek kézikönyve. Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1987.
2. MSZ-EN 13480/1-5: Fémből készült ipari csővezetékek.
3. J.P. Ellenberger: Piping Systems & Pipeline. McGraw-Hill, 2005.
4. Bokros István: Csőszerelés, elektronikus jegyzet, Miskolci Egyetem.
5.

Ajánlott irodalom:

1. Band I: Planung, Herstellung, Errichtung, Vulkan-Verlag, 2008.
2. W. Wagner: Acél csővezetékek, Műszaki Könyvkiadó, 1985.
3. A. Keith Escoe: Piping and Pipelines, Elsevier, 2006.
4.
5.